STAVBA 3D TISKÁRNY:

Na samém počátku byla tiskárna Fabbster, kterou jsem koupil od jednoho modeláře. Její ovládání a nastavení bylo dosti složité a výsledky neuspokojivé. Tiskárna byla houževnaté konstrukce a rychlosti posuvů vysoké a poměrně přesné. Celkové sladění rychlosti tisku však bylo obtížné. Problém nastával s výplní a složitějšími tvary. Další nevýhodou byla absence vyhřívané podložky. Výrobek byl vždy připečen k plastové destičce kryjící stolek a musel být doslova odseknut ostrou špachtlí. Výrobek se také znatelně kroutil.

 

TISKÁRNA FABBSTER

 

FABBSTER

 

S podporou firmy RRO – Michal Dyntar; jsem se pustil do vlastního projektu výroby a oživení 3D tiskárny. Nová tiskárna měla mít vyhřívanou desku, jednoduché ovládání a dobrou přesnost, nižší hmotnost, ale dobrou tuhost.

COLD STEEL – tak jsem ji pojmenoval

Je tiskárna vlastní kovové konstrukce. Nosnou kostru tvoří hliníkové profily opatřeny povrchovou úpravou černý elox. Profily jsou v rozích spojeny kovovými destičkami a šroubovým spojením . Z původní tiskárny zůstal zachován pouze extrudér (jeho základ). Tryska a její ohřev je konstrukce RRO. Co se změnilo je systém řízení – je použito Arduino/Ramps – LCD display. Zůstaly původní krokové motory os X,Y. Pro osu „Z“ byly použity krokové motory nové. Jejich součástí jsou trapézové šrouby a mosazné matice. Vše je tištěno na vyhřívané podložce kryté sklem a kaptonem.